شیرخوارگی

برای شیرخوردن نوزاد دوتا نظریه متفاوت وجود دارد که ظاهرا هردو درست و علمی است(!)‌نظریه اول این است که باید هر دو، سه ساعت یکبار به او شیر داد. در واقع برنامه زمانی منظمی برایش باید در نظر گرفته شود. طبق این نظریه اگر نوزادی زیر دو ساعت و مدت کم بخواهد تغذیه کند برایش مثل خوردن پفک می ماند.

نظریه دوم می گوید نوزاد هروقت خواست باید بتواند با شیر مادر تغذیه شود. در واقع می گوید پستانداران به دو گروه تقسیم می شوند، دسته اول آنها که مدت زمانی نوزادشان را رها می کنند و برای تهیه آذوقه از او دورند مثل خرگوش که طبیعتا هم به طور زمان بندی و منظم او را تغذیه می کنند و دسته دوم که مادر و فرزند مدام با هم هستند، همانند نوزاد انسان. بنابراین تعیین زمان متناوب به هم ریختن چرخه طبیعت است و البته این نظریه این را هم لحاظ می کند که نوزاد در هربار تقاضای شیر ممکن است هدفش رفع گرسنگی نباشد و مثلا ممکن است تشنه باشد.

به هرحال ما هم طبق نظریه دوم  محمدمهدیمان را هر زمان که خواست تغذیه کردیم. تا اینکه کار به جایی رسید که نوزاد آرام  و خواب آلوی من نیمه شب ها یک ساعت به یک ساعت با جیغ و گریه بیدار میشد. هم می خواست بخورد و هم نمی خواست. بعد هربار خوردن چندباری آروغ می زد و چند باری هم شیر را بر می گرداند. تا  اینکه دو شب پشت هم اصلا نخوابید و فقط  جیغ می کشید!

از آب جوشیده و عرق نعنا دادیم و هرکاری کردیم که شاید دل درد دارد اما افاقه نکرد. سرانجام رفتیم دکتر! طبق نظر دکتر کودک ما که طی مدت 20 روز حدودا یک کیلو روی وزنش رفته بود پرخوری کرده بود! علت بالا آوردن های مکررش هم همین بود. به هرحال به من گفت که گریه هایش را تحمل کن و تا وقتی که گرسنه نشده شیر نده. دو روز گریه می کند ولی بعد یاد می گیرد که تا گرسنه شده نخواهد.

خلاصه از دیروز عصر من و پدرش برایش برنامه ریزی کردیم که زیر 2 الی 3ساعت نگذاریم شیر بخورد. تحمل گریه هایش خیلی سخت بود. اما حداقل آرامش خوابش را به او و البته به ما برگرداند. هرچند که من هنوز هم دودلم. از طرفی تاثیر برنامه منظم را می بینم و از طرفی نگران می شوم که نکند بعضی وقت ها در میان گریه و بی تابی گرسنه بخوابد.

مادران باتجربه و مطلع لطفا کمک کنید.

پ.ن: پسرکم هنگام خواب صداهای عجیبی از خودش در میاورد. حرکاتش هم انقدر دوست داشتنیست که من را یاد فیلم های دوران جنینی و حرکات جنین در رحم مادر می اندازد. اگر حضور من در کنارش بیدارش نمی کرد دلم می خواست ساعت ها می نشستم و محو تماشایش میشدم ...

/ 3 نظر / 14 بازدید
منصوره

سلام. به نظرم یکی از مشکلات عملی ای که این روزها خیلی هامون باهاش مواجهیم همین نظریات علمی و متفاوت و البته متناقضه که باعث می شه نتونیم به هیچ کدوم اطمینان کامل کنیم. همین نبود اطمینان هم باعث می شه که در عمل هیچ نسخه ای اثر نبخشه. در نتیجه توصیه ی بنده اینه که به یک مرجع معتبر(مثلا یک دکتر خاص یا یک مادر مجرب) اعتماد کن و سعی نکن جوابت رو از اشفته بازار اینترنت و وبلاگ ها بدست بیاری. نظر دوستاتم می خوای بدونی بهشون زنگ بزنی بهتره چون علاوه بر مشورت می تونی حالشونم بپرسی[چشمک]

منصوره

احتمال زیاد همین جوره[چشمک][نیشخند]

ف.ن

از اون جایی که من به طور خاص یک مادر متخصص به حساب میام [نیشخند] برداشت من این بود که حجم بهینه ی شیر خوردن با زمان بندی مناسب به وجود می اومد !!!! خیالت هم راحت باشه بچه گشنه نمی مونه :دی !!!(من همیشه این اضطراب رو داشتم )