1-

دیشب در صحبتی با دوستان در پی مطرح شدن نحوه مداحی چندشب ابتدایی محرم امسال توسط محمود کریمی، مسئله ی حکم آقا ، مخالفت یا موافقت ایشان با استفاده از آلات موسیی، مطرح شد.

هرچند که بعضی دعوت شدن او را به مجلس بیت تائیدی بر کارش توسط آقا می دانستند اما چنین دلیی، باتوجه به اشعار مشکل داری که پیشتر هم از او شنیده بودم که به جد محل اشکال می دانستم، برای شخص من قانع کننده نبود. البته بماند که من خودم مداحی مذکور را نشنیده ام و نمی دانم از چه وسیله ای هم استفاده کرده اند اما به نظرم آمد که بهتر است به جای هر اظهارنظری به متن استفتای آقا مراجعه کنیم.

 

 س 1162: طبل زدن در جشن‏هاى میلاد و غیر آن چه حکمى دارد؟

ج: استفاده از آلات نوازندگى و موسیقى به نحو لهوى و مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه به‌طور مطلق حرام است.

 

س 1449: استفاده از آلات موسیقى مانند اُرگ (از آلات موسیقى و شبیه پیانو است) و سنج و غیر آنها در مراسم عزادارى چه حکمى دارد؟

ج: استفاده از آلات موسیقى، مناسب با عزادارى سالار شهیدان نیست و شایسته است مراسم عزادارى به همان صورت متعارفى که از قدیم متداول بوده برگزار شود.

 

2-

در ادامه ی جستجوی استفتائات سوالی هم در باب سقط جنین در مواردی که تشخیص داده شود جنین بیمار است نیز مطرح شده بود که یکی از دوستان سقط را از دیدگاه حضرت آقا در صورت بیماری جنین کاملا غیرشرعی می دانست. اما فتاوای فوق به نظر من دو حالت برای بیماری مطرح کرده اند که به نظرم با توجه به مورد دوم و مثال زده شده، ابتلای  جنین به بیماری هایی مانند سندروم داون و یا سایر بیماری های اینچنینی از نظر شرعی برای سقط می تواند جایز باشد.

 

س 1263: پزشکان متخصص مى‏توانند از طریق استفاده از روشها و دستگاههاى جدید، نواقص جنین در دوران باردارى را تشخیص دهند و با توجه به مشکلاتى که افراد ناقص‏الخلقه بعد از تولد در دوران زندگى با آن مواجه مى‏شوند، آیا سقط جنینى که پزشک متخصص و مورد اطمینان آن را ناقص‏الخلقه تشخیص داده، جایز است؟

ج: سقط جنین در هر سنّى به مجرّد ناقص‏الخلقه بودن آن و یا مشکلاتى که در زندگى با آن مواجه مى‏شود، جایز نمى‏شود.

 

س 1265: بعضى از زوج‏ها، مبتلا به بیمارى‏هاى خونى بوده و داراى ژن معیوب مى‏باشند و در نتیجه ناقل بیمارى به فرزندان خود هستند و احتمال این که این فرزندان مبتلا به بیمارى‏هاى شدید باشند، بسیار زیاد است و چنین کودکانى از بدو تولّد تا پایان عمر، دائما در وضع مشقّت بارى به سر خواهند برد. مثلاً بیماران هموفیلى همواره ممکن است با کوچکترین ضربه‏اى دچار خونریزى شدید منجر به فوت و فلج شوند. حال آیا با توجّه به این که تشخیص این بیمارى در هفته‏هاى اوّل باردارى ممکن است آیا سقط جنین در چنین مواردى جایز است؟

ج: اگر تشخیص بیمارى در جنین قطعى است و داشتن و نگهداشتن چنین فرزندى موجب حرج مى‏باشد، در این صورت جایز است قبل از دمیده شدن روح، جنین را اسقاط
کنند ولى بنا بر احتیاط، دیه آن باید پرداخت شود.

 

پ.ن : خداوندا! فرزندان همه ی ما را سالم متولد و سالم حفظ کن ...

 

/ 9 نظر / 10 بازدید
بشری

سلام. منبع موثق : حضرت آقا شدیدا ً ایشون رو مورد توبیخ قرار دادن که چرا همچین کاری کردی .... ؛ برای همین سه چهار شب اول اورده بود سنج و دهل را و دیگه والسلام ! :)

بشری

اقا گفتن قطعی باشه ! این آزمایش ها هیچ کدوم قطعی نیست.احتمال 99 درصد هست دیگه. نکته ی دیگه هم اینکه باید ببینیم وقتی بچه تکون میخوره یعنی روح دمیده شده یا نه؟ هرچند میگن قبل 4 ماه روح نیست.اما سر یسنا من هفته 13 توی سونو تکون هاشو دیدم و .. ایشالا همه ی بچه ها سالم باشن :)

لیلا

راههای قطعی وجود داره که چون احتمال سقطش از آمنیوسنتز بیشتره انجام نمیشه. به نظر من اینکه میگی آقا گفتن قطعی باشه پس 99 درصد جایز نیست یه جور مته به خشخاش گذاشتنه! در مورد احتمال هم دقت کن که متن سوال در مورد بیماران هموفیلیه که احتمال فلج شدن یا مرگ براشون مطرح شده که آقا اجازه دادن وگرنه زندگی کردن با بیماریهایی نظیر سندروم داون که معلولیت از ابتدای زندگی توش مطرح میشه به مراتب سخت تره. و من بعید می دونم بچه ای که قراره به دنیا بیاد و یک عمر زجر بکشه و زندگی هم نتونه بکنه صلاح باشه بمونه. کاری که به عسر و حرج خانواده ندارم. خود فرد مهمه. چون در اطرافم دیدم میگم.

لیلا

اولین باره که میشنوم تکون خوردن یعنی دمیده شدن روح. اسپرم هم تکون می خوره و حرکت داره اما قطعا روح نداره. جنین هم از ابتدا تکون داره. خصوصا از هفته هشتم که دیگه جوارح بدنش کامل شده خیلی زیاده. قطعا حکم علمی در این زمینه نمی تونه موجود باشه. بین فتاوا هم من خیلی جستجو کردم. چیز واضحی وجود نداره اما تقریبا همه بحث دمیده شدن روح رو با حکم دیه مطرح کردن. اما قطعا اگر آقا خودشون در این زمینه شکی داشتند این موضوع رو گوشزد می کردند. البته این رو هم میشه پرسید.

لیلا

هرچند که در اینجا هم سوال به قطعیت پرسیده شده اما مهم برایم عدد چهارماه و دو روز بود. س: آيا مى‌توان با تشخيص قطعى بيمارى در جنين‌هايى كه دچار عيوب ژنتيك بوده و يا مادر آنها در طى باردارى بر اثر ابتلاء به بعضى بيمارى‌هاى عفونى بيمار شده‌اند، قبل از دميده شدن روح (چهار ماه و ده روز) جنين را سقط نمود؟ لازم به ذكر است اين كودكان از بدو تولد تا پايان عمر دائماً در وضع مشقّت‌بارى به سر خواهند برد و خانواده و جامعه نيز بهاى گزافى را از نظر روانى و مادى بايد به دوش بكشند. ج) اگر نگهدارى و بزرگ كردن طفل معلول و عقب‌مانده و ناقص‌الخلقه براى والدين داراى زحمت و مشقت بيش از متعارف باشد به مقدارى كه در عسر و حرج واقع مى‌شود، اسقاط جنين پيش از دميده شدن روح در او مانع ندارد.

ف

تکون خوردن ارادی رو نشانه روح می دونن عزیز.

بشری

من به منبع موثق ام اطمینان دارم :) شما که نباید اطمینان داشته باشی :) منبع موثق من معمولاً خیلی حرف نمیزنه و با یک واسطه از آقا شنیده :) شاید اگه یکی دیگه هم میگفت من باور نمیکردم [چشمک] بگذریم از اینکه بچه های بالا هم مسیج اش را زدن برامون [نیشخند]

بشری

من اینقدر شجاعت دارم که وقتی یک مسئله رو اشتباه بگم بیام و بگم [زبان] از لحاظ شرعی , 4 ماهگی رو وقت دمیدن روح میدونن. درسته

بشری

خصوصی [نیشخند]